اخبارآموزش وپرورش
گوناگون ازایران وجهان http://khavaran1.ir

نمایندگان تشکل های معلمان خواستار شفافیت عملکرد صندوق شدند

یکی از اقدامات علی اصغر فانی در آموزش و پرورش تغییر در هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان بود: صندوقی که فلسفه تاسیس اش در سال 74 در دوران محمدعلی نجفی رساندن سود به معلمان در دوران بازنشستگی بود: اما پس از راه اندازی و تاسیس چندان در جهت هدف و اساسنامه تاسیس اش پیش نرفت. بر اساس اساسنامه، فرهنگیان موظف بودند ماهانه حدود پنج درصد از حقوق خود را به حساب صندوق واریز کنند و دولت هم باید هر سال معادل این مبلغ را به حساب صندوق واریز کند. با این وجود طی دوره های گذشته فرهنگیان چندان رضایتی از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان نداشتند. حساب و کتاب صندوق ذخیره فرهنگیان در این سال ها چندان برای معلمان شفاف و روشن نبود که آنها را به سرمایه گذاری بیشتر در این صندوق ترغیب کند، ترکیب هیات مدیره این صندوق و تقسیم سود نیز همیشه برای معلمان جای سوال داشت. در این میان آموزش و پرورش هم هر زمانی برای حساب و کتاب های جاری خود با کمبود مالی مواجه می شد، به منابع صندوق ذخیره فرهنگیان رجوع می کرد. در حالی که براساس اساسنامه منابع این صندوق تنها متعلق به سهامداران آن یعنی معلمان باید باشد. یکی از انتقادهای دیگر فرهنگیان، سال های گذشته حضور کم رنگ معلمان و نمایندگان نهادهای صنفی و تشکل ها در هیات مدیره این صندوق است. در دولت جدید وزیر آموزش و پرورش با تغییر هیات مدیره قول هایی برای فعال کردن بیشتر این صندوق داد. در همین راستا طی روزهای گذشته تشکل های سازمان معلمان ایران، کانون صنفی معلمان، انجمن اسلامی معلمان، مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، مجمع علمی و تخصصی مدیران، کانون مدرسان دانشگاه فرهنگیان و کارشناسان ستادی وزارت آموزش و پرورش با شهاب الدین غندالی، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان، دیدار و گفت وگو کردند.
    
مدیرعامل صندوق: شرکت های وابسته به صندوق مشخص نیست

در حال حاضر دارایی های صندوق حدود شش هزار تا شش هزار و سیصد میلیارد تومان است و این صندوق بیش از، 760 هزار نفر سهامدار دارد. مدیرعامل صندوق فرهنگیان اما می گوید: هنوز پس از دو و نیم ماه که من آمده ام، شرکت های جدید کشف می شود و با وجود تلاشی که وجود دارد هنوز هم شرکت های وابسته به صندوق مشخص نیست و هیچ چیز منسجمی در صندوق وجود ندارد و داشته های صندوق دقیقا مشخص نیست. به گفته او 49 درصد بانک سرمایه متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان است. وضعیت صندوق در موسسات خارج از کشور مشخص نیست. غندالی ادامه می دهد: هیچ موقعی نقدینگی سود به صندوق برنگشته است و همیشه از محل فروش سرمایه بوده است.غندالی، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در دیدار با نمایندگان تشکل های معلمان گفت: «هیچ چیز منظم و کلاسه شده نیست. کاری که ما کردیم این است که تیمی را گذاشتیم که صندوق را شبکه کند. اینکه در چه وضعیتی هستیم. عملیات چیست، هزینه و فایده را محاسبه کند. سهام از چه کسانی خریداری می شود و به چه کسانی فروخته می شود؟ به گفته او نخستین قدم آن است که وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان به لحاظ دارایی مشخص شود. تقویم ریالی شود و بدانیم دارایی ما چقدر است؟
    
جای سهامداران در اداره صندوق خالی است
علی پورسلیمان به عنوان یکی از نماینده های تشکل های معلمان حاضر در این جلسه در گفت وگو با «اعتماد» در گزارشی از جزییات این نشست و درخواست های معلمان می گوید. به گفته او نمایندگان تشکلهای معلمان خواستار تاثیر صندوق در معیشت فرهن گیان، شفاف شدن وضعیت سهام داری در صندوق، حضور بازرس معلمان و نهاد نظارتی در صندوق، ارتباط صندوق با تشکل های معلمان، شفاف شدن پرداخت سهم 50 درصد دولت به صندوق، جلب اعتماد و شفاف سازی شدند.
    
ساز و کار انتخابی ممکن نیست
اما پاسخ مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان به نظرات نماینده های تشکل های فرهنگیان که خواهان نقش بیشتر سهامداران صندوق یعنی معلمان در اداره آن بودند، این بود: نظارت سهامداران در بخش خصوصی میسر نیست و همیشه مدیریت با سهامداران عمده (کلان) است چراکه آنها سودآوری ایجاد می کنند. غندالی ادامه داد: سهامداران صندوق ذخیره، 760 هزار نفر هستند و اگر بخواهیم آن را ایجاد کنیم مثل «تعاونی مصرف فرهنگیان» می شود و چنین چیزی عملی نیست. به گفته او سازوکار انتخابی در صندوق ممکن نیست. در این موسسه، سهامداران تقریبا نزدیک به هم هستند و درآن صورت، مدیریت به لحاظ اقتصادی دچار خطر می شود. سهامداران باید از من بخواهند، حتی سازمان بازرسی هم نمی تواند در آن دخالت کند. غندالی تاکید دارد مدیریت در صندوق خصوصی است اما با رابط به دولت وصل شده است. به گفته او در حال حاضر و بر خلاف قبل دیگر حقوق معلمان وارد «چرخه هزینه» نمی شود و اگر سودی عاید صندوق شد می توانیم حقوق پرسنل و کارکنان صندوق را بدهیم. غندالی ادامه داد: حقوق معلمان عضو در حال حاضر به «صندوق سرمایه گذاری» واریز می شود. اساسنامه صندوق را اصلاح کرده ایم و بازنشستگان هم می توانند عضو شوند. اگر کسی قبلامی خواست از صندوق برود سهم دولت را نمی دادند اما در حال حاضر، هر کسی تمایل به خروج داشته باشد کل سهم (سهم دولت) را هم می دهیم. او از طرح جدید صندوق تحت عنوان «کارت فرهنگ» خبر داد. به گفته او در این طرح از طریق بانک سرمایه در قالب «خط اعتباری» به معلمان وام می دهیم تا بتوانند 15 قلم کالای اساسی را با میانگین 5/26 خریداری کنند. این کالاها از طریق حداقل 30 فروشگاه قابل خریداری خواهد بود.

 منبع:روزنامه اعتماد، شماره 2870 به تاریخ 21/10/92، صفحه 13 (جامعه)ارسال توسط کرمی زاده

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به کرمی زاده مي باشد.